Jak skutecznie obniżyć rachunki za media? Oto 4 złote zasady!

Rachunki za prąd, gaz, wodę, Internet, ogrzewanie i telefon pochłaniają kolosalną część domowego budżetu. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możliwe jest zredukowanie choć części ich kosztów. I nie mamy tutaj na myśli wyłącznie bezsensownie lejącej się wody z kranu czy włączonego światła, gdy akurat domownicy przebywają w innym pomieszczeniu …

Szukanie oszczędności nie wymaga wielkich wyrzeczeń – wystarczy doza motywacji do zmian i chęci, by w końcu pieniądze przeznaczane na media mogły zostać wykorzystane w inny sposób, np. na realizację marzeń. Oczywiście, bez uszczerbku na dotychczasowej jakości życia. Pożyczkodawca https://smartpozyczka.pl/ stworzył listę złotych zasad w oszczędzaniu na rachunkach! Oto i one!

Mniejsze rachunki? Po pierwsze – świeć z głową!

Wysokość rachunków można obniżyć znacznie w sposób prozaicznie prosty… czyli oszczędne użytkowanie domowych sprzętów. Oznacza to wymianę żarówek na energooszczędne, dzięki czemu zaoszczędzimy nawet 80 proc. użytkowanej energii. Są one faktycznie dość drogie – jednak zachowują one lepszą trwałość i jakość, a przede wszystkim zapewniają niższe rachunki, o co najmniej o 100 zł.

Po drugie – usuń usterki! Sposób na mniejsze rachunki

Mało kto wie, ale czasem małe nieprawidłowości w funkcjonowaniu sprzętów domowych mogą być głównym powodem “rozpływania się” pieniędzy z portfela. Dobrym przykładem jest cieknący kran bądź nieszczelne okna będące główną przyczyną “uciekania” nagrzanego powietrza. Co ciekawe – także urządzenia starszej generacji mogą zużywać więcej energii. Dlatego warto sprawdzać, czy przypadkiem starsze sprzęty, które wyglądają, jak “nowe” nie uległy uszkodzeniu. Dzięki temu uda zaoszczędzić się sporą część kosztów.

Oszczędzanie na rachunkach? Po trzecie – inwestycja w jakość

Zaopatrzając domową przystań w elektryczne akcesoria, warto zwracać uwagę na ich klasę energetyczną. Przykładowo, nowoczesne i energooszczędne urządzenia oznaczone są klasą A++ oraz A+++ – co faktycznie oznacza wyższą cenę, ale przy dłuższym użytkowaniu gwarantuje również znaczne oszczędności. Przy wyborze RTV/AGD warto także doszukać się dodatkowych funkcji, trybu pracy, a także tego, ile mocy pobiera w trakcie funkcji “stand-by”. W tym przypadku nie tylko zaoszczędzimy, ale również wesprzemy środowisko.

Po czwarte – zmień dostawcę i … nawyki!

Zmieniając dostawcę prądu, możemy zaoszczędzić, nawet 30 proc. na rachunkach w skali roku! Dlatego, jeśli latami korzystamy z usług jednego dostawcy, warto rozejrzeć się i sprawdzić, co oferuje konkurencja. To samo tyczy się sprzedawcy gazu – gdzie oszczędności mogą sięgać, nawet do 20 proc. rocznie, a także usługodawcy Internetu, telefonu czy telewizji kablowej. Pamiętajmy o tym, że zmieniając swoje dotychczasowe nawyki istotnie wesprzemy zasobność swojego portfela. A o to w tym przecież chodzi, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here