Każdy, kto musi się czegoś nauczyć, chciałby, aby jego nauka trwała jak najkrócej, a jednocześnie, żeby była jak najbardziej skuteczna. Dlatego też warto wiedzieć, co zrobić, aby podnieść efektywność swojej nauki, tak aby mieć pewność, że nawet obszerny i trudny materiał, będziemy w stanie przyswoić w stosunkowo krótkim czasie.

Jak szybko i skutecznie się uczyć?

Zawsze podkreślaj na kolorowo najważniejsze rzeczy

Zawsze trzeba podkreślać najważniejsze rzeczy w tekście. Dzięki temu szybciej je zapamiętasz, a do tego jeszcze łatwiej będzie ci wyszukać te istotne informacje, jeśli będziesz chciał je sobie na szybko powtórzyć.

Ważne jest czytanie

Ważne jest to, aby każdy tekst czytać po kilka razy. Za pierwszym razem czytaj uważnie, za drugim razem koncentruj się na czytaniu, ale jednocześnie podkreślaj ważne rzeczy. Przy kolejnych razach, skup się już tylko na czytaniu tego, co podkreśliłeś, a więc tych najważniejszych informacji.

Powtarzaj to co czytasz

Kiedy kończysz czytanie, powiedz na głos, albo tylko w myślach to co przeczytałeś. Powtórzenie własnymi słowami najważniejszych zagadnień sprawi, że będziesz miał je lepiej uporządkowane. Możesz się też zastanowić, jakie pytanie zadałbyś odnośnie przeczytanego tekstu.

Warto robić notatki

Zawsze łatwiej zapamiętuje się to, co zapisujesz własnymi słowami. Dlatego tak ważne jest to, aby robić notatki z przeczytanego tekstu, zwłaszcza jeśli jesteś wzrokowcem, bo tak szybciej zapamiętasz materiał. Co więcej, samo przepisywanie także pozytywnie wpłynie na zapamiętywanie.

Pomocne będą fiszki z pojęciami

Warto mieć przy sobie niewielkie kartki z pojęciami, wzorami, itp. Warto też na nich zaznaczyć skąd pochodzi wiedza, aby szybko dotrzeć do źródła. Powinieneś się tutaj uczyć, sprawdzając znajomość tych fiszek. Jeśli będziesz je przechowywał w kopertach, to nawet po upływie dłuższego czasu, będą w dobrym stanie i bez trudu będziesz mógł z nich powtórzyć materiał.

Pamiętaj o powtórkach przed snem

Pamiętaj, aby przed snem, codziennie powtarzać sobie najważniejsze informacje, których uczyłeś się w ciągu dnia. To pomoże je w odpowiedni sposób utrwalić. A mózg podczas snu, będzie mógł też je sobie odpowiednio posegregować, dzięki czemu wszystko będzie miało swoje miejsce w naszym umyśle.

Ważne jest to co jemy

Choć może trudno w to uwierzyć, to dieta ma ogromne znaczenie dla naszej nauki. Jeśli będziemy po ciężkim obiedzie, który dodatkowo jeszcze będzie obfity, albo po dużej ilości słodyczy, to zamiast dobrze przyswajać wiedzę, staniemy się senni. Idealnym pokarmem dla mózgu jest białko, dlatego też warto zadbać o to, aby w czasie nauki nie zabrakło go w naszej diecie.

Poświęcaj odpowiednią ilość czasu na sen

Zmęczony i niewyspany z pewnością nie będziesz przyswajał nowej porcji wiedzy. Dlatego pilnuj, aby spać 8 do 9 godzin na dobę. Dzięki temu nie zaczniesz się czuć przemęczony i będziesz miał siły na naukę.

Ważne są przerwy

Jeżeli chcesz przez dłuższy czas zachować wysoką koncentrację, to rób raz na godzinę, 10 minutowe przerwy. Nie opóźni to twojej nauki, a pomoże odpocząć oczom i mózgowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here