Jak zabezpieczyć telefon z Androidem?

Dla wielu z nas smartfon to narzędzie, które służy komunikacji z innymi, rozrywce, zapisywaniu wspomnień, a nawet pracy. Nic więc dziwnego, że w naszych telefonach znajduje się wiele danych i informacji, których nie chcielibyśmy udostępniać innym. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo swojego smartfona. Podpowiadamy jak możesz zrobić to posiadając urządzenie z systemem Android.

Zadbaj o hasła do aplikacji

Statystyczny użytkownik smartfona z systemem Android posiada co najmniej kilka zainstalowanych aplikacji. Poczta, media społecznościowe, ulubione odtwarzacze – zazwyczaj, chcąc ułatwić sobie życie, korzystamy z jednego hasła do wszystkich tych aplikacji. To poważne zagrożenie. Warto więc ustawić inne hasło dla każdej aplikacji, z której korzystamy. Jeśli obawiasz się, że hasła zaczną ci się mylić, możesz skorzystać z wygodnego rozwiązania, jakim jest manager haseł. Dzięki niemu możesz mieć pewność, że żadne z nich nie zostanie zapomniane. Aplikacja do zarządzania hasłami zapisuje je bowiem w swojej pamięci, a ty bez problemu możesz logować się w różne miejsca za pomocą jednego dotknięcia.

Gdy dajesz telefon komuś innemu

Bardzo często zdarza się tak, że ktoś prosi nas o możliwość skorzystania z telefonu. Zazwyczaj godzimy się na to niechętnie, ponieważ nie chcemy aby miał dostęp do wszystkich naszych aplikacji i plików. Warto więc wiedzieć, że wcale nie musi. System Android wyposażony jest w przydatną funkcję, która pozwala na blokowanie ekranów. Dzięki temu osoba, której pożyczasz na chwilę telefon, może skorzystać tylko z tej funkcji, którą włączysz – np. dostępu do kontaktów czy aparatu fotograficznego. Koniec z przeszukiwaniem cudzego telefonu!

Zadbaj o dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Nawet najbardziej skomplikowane hasła można złamać lub wykraść. Dlatego, jeśli zależy ci na tym, by nikt niepowołany nie miał dostępu do aplikacji zainstalowanych na twoim telefonie, ustaw uwierzytelnianie dwuetapowe. Poza podaniem hasła aplikacja zażąda również kodu wysyłanego np. na numer telefonu. Bez fizycznego dostępu do urządzenia niepowołana osoba nie będzie więc w stanie zalogować się na twoje konta.

Sprawdź czy twój telefon nie jest zawirusowany

Pewnie nie masz o tym pojęcia, ale nowe telefony z systemem Android nie potrzebują żadnego programu antywirusowego, który ostrzegałby cię o zagrożeniach. Program taki jest bowiem natywnie zainstalowany w systemie. Dzięki temu w zaledwie kilka chwil możesz sprawdzić, czy twoje urządzenie jest bezpieczne. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia, zakładkę Google, następnie zabezpieczenia. Znajdziesz tam opcję skanowania urządzenia pod kątem zagrożeń. Dzięki niej w kilka minut dowiesz się, czy twój telefon i znajdujące się w nim informacje są bezpieczne.

Jak widzisz, zabezpieczenie smartfona z systemem Android nie jest wcale zadaniem trudnym. Jeśli chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz zrobić, by czuć się bezpiecznie i zadbać o to, by nikt niepowołany nie miał dostępu do twojego telefonu, koniecznie odwiedź stronę https://android.com.pl/. Znajdziesz na niej wiele cennych porad jak chronić swoje dane oraz swój telefon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here