Przełączniki sieciowe: HPE vs Cisco

Przełącznik sieciowy, inaczej nazywany switchem, to urządzenie, które jest niezwykle istotnym elementem profesjonalnych rozwiązań sieciowych powstających w przedsiębiorstwach. Odpowiada ono za łączenie segmentów sieci komputerowej pracujących głównie w drugiej warstwie modelu IOS/OSI. Wykorzystanie switchy pozwala na stworzenie dużej ilości połączeń w ramach firmowej sieci.

 W dzisiejszych czasach urządzenie to stało się niezbędne do prawidłowej pracy rozwiązań sieciowych w przedsiębiorstwie.
W firmach wykorzystywane są przełączniki sieciowe oferowane przez najróżniejszych producentów, jednak w tym artykule postaramy się przybliżyć Państwu, a także porównać produkty dwóch wiodących marek: Cisco oraz HPE.
Obie firmy charakteryzują się wysoką jakością swoich urządzeń, jednak każdy z klientów musi indywidualnie do własnych potrzeb dobrać odpowiedni switch, który najlepiej sprawdzi się jako element sieci w danym przedsiębiorstwie.
Przełączniki różnią się między sobą między innymi ilością portów, dodatkowymi funkcjonalnościami (zabezpieczenia, programy ułatwiające zarządzanie), opcjami montażowymi i możliwościami ewentualnej rozbudowy. Warto zwrócić uwagę na te cechy, które są dla konkretnego użytkownika niezbędne i kierować się nimi podczas zakupów.

Marka HPE jest obecna na rynku od kilkudziesięciu lat, a jej produkty wyróżniają się bardzo wysoką jakością wykonania, niezawodnością oraz funkcjonalnością. W szerokiej gamie produktów oferowanych przez tę firmę, z pewnością każdy z klientów znajdzie coś dla siebie. Technologie oferowane przez HPE są jednocześnie zaawansowane technologicznie i proste w użyciu – ich eksploatacja nie jest kosztowna i pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości posiadanego sprzętu. Kompatybilność urządzeń HPE ułatwia tworzenie i rozbudowywanie funkcjonalnych rozwiązań sieciowych dla przedsiębiorstwa. Dedykowane rozwiązania sieciowe tej marki idealnie sprawdzą się zarówno w większych, jak i mniejszych czy średnich firmach. Wyróżniającą się cechą tych produktów jest bardzo korzystny stosunek jakości do ceny.

Marka Cisco jest jednym ze światowych liderów w zakresie produkcji komponentów sieciowych. Dzięki produktom tej firmy możliwe jest zaprojektowanie oraz stworzenie wydajnych i niezawodnych sieci firmowych, które z łatwością mogą być rozbudowywane oraz modyfikowane w zależności od aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Przełączniki Cisco wyróżniają się doskonałą prędkością przetwarzania danych oraz odpornością na niekorzystne warunki zewnętrzne. Wysoka jakość wykonania urządzeń Cisco wiąże się z ich trwałością oraz niezawodnością, dzięki czemu mogą być użytkowane przez długi czas. Marka oferuje kilka różnych linii przełączników, dlatego każdy z klientów znajdzie w ofercie Cisco idealny produkt dla swoich potrzeb. Te urządzenia znacząco ułatwiają zarządzanie siecią.

Jaki przełącznik sieciowy wybrać?

Decyzja dotycząca wyboru przełącznika sieciowego powinna być oparta przede wszystkim na realnych potrzebach danego przedsiębiorstwa. Zależnie od tego, jaki jest profil działania firmy i jej plany na przyszłość, należy dobrać odpowiednie rozwiązania, które będą nam służyć jak najdłużej.
Jeżeli wahają się Państwo pomiędzy urządzeniami marki HPE i Cisco, to w tym tekście postaramy się porównać kilka najpopularniejszych modeli przełączników sieciowych tych firm. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu pomoże Państwu w dokonaniu właściwego wyboru.
Porównywane produkty są do siebie w pewnych aspektach podobne, zawsze jednak pojawiają się pewne różnice, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję klienta.

Profesjonalne przełączniki dla wymagających użytkowników

Cisco Catalyst 2960X (numer katalogowy: WS-C2960X-48FPD-L) to urządzenie, które idealnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach większej bądź średniej wielkości. Posiada 48 portów typu Ethernet 10/100/1000 obsługujących PoE+, a także dwa gniazda SFP+ 10G, które obsługują łączność światłowodową. Produkt przeznaczony jest do montażu w stojaku, dlatego umożliwia stałe rozbudowywanie rozwiązań sieciowych w przedsiębiorstwie. Urządzenie cechuje się pamięcią RAM o pojemności 512 MB i pamięcią Flash o pojemności 128 MB. Produkt jest kompatybilny z innymi urządzeniami Cisco, co ułatwia stworzenie wygodnych w eksploatacji rozwiązań sieciowych.

 HPE Aruba 2930F (numer katalogowy: JL256A) również jest produktem przeznaczonym dla użytkowników profesjonalnych. Idealnie spełni oczekiwania klientów, którzy chcą tworzyć wirtualne miejsca pracy zoptymalizowane dla potrzeb użytkowników mobilnych, z możliwością stworzenia połączeń bezprzewodowych i przewodowych. Urządzenie pracuje w warstwie trzeciej; jest bardzo proste w eksploatacji, montażu i zarządzaniu. Przełącznik ten wyposażony jest (podobnie jak jego odpowiednik marki Cisco) w 48 gniazd Ethernet 10/100/1000 PoE+, jednak ma dwukrotnie więcej gniazd SFP+ 1000/10G. Warto zwrócić uwagę na mniejszą ilość mocy, jaką może pobierać ten przełącznik – jest ona sporo mniejsza niż w przypadku odpowiednika Cisco.

Ekonomiczne rozwiązania dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem nieco tańszego przełącznika sieciowego, to idealną propozycją jest produkt Cisco Catalyst 2960X o numerze produktu WS-C2960X-24TS-L. Urządzenie działa w warstwie drugiej i jest przeznaczone do montażu w stojaku – typ 1U. Przełącznik wyposażony jest w cztery gniazda typu SFP 1G, które zapewniają sprawne działanie rozwiązań sieciowych, a także w 24 porty Ethernet 10/100/1000. Maksymalna wartość przepustowości przesyłania wynosi 108 Gbps, a maksymalna wartość przepustowości przełączania jest równa 216 Gbps.

Ten przełącznik posiada dwa odpowiedniki wśród urządzeń marki HPE. Pierwszym z nich jest przełącznik sieciowy HPE Aruba JL259A. Jest to produkt z bardziej ekonomicznej półki cenowej, który z pewnością znajdzie zastosowanie w rozwijających się przedsiębiorstwach mniejszej wielkości. Przełącznik obsługuje warstwę trzecią; wyróżnia się wydajnością, niezawodnością oraz kompatybilnością z innymi urządzeniami sieciowymi. Ilość gniazd jest tutaj bardzo podobna jak w switchu Cisco – 24 porty Ethernet 10/100/1000 i cztery gniazda Gigabit SFP. Prędkość przełączania wynosi 56 Gb/s. Kolejną alternatywą jest przełącznik sieciowy HPE Aruba JL319A. Nieco wyższa cena urządzenia sprawia, że idealnie sprawdzi się ono w przedsiębiorstwach średniej wielkości, które stale rozbudowują wykorzystywane połączenia sieciowe. Ten model również wyposażony jest w 24 porty Ethernet 10/100/1000. Produkt wykonany jest z materiałów wysokiej jakości i zapewnia bezpieczeństwo oraz wydajność pracy.

Idealne rozwiązania do profesjonalnych połączeń sieciowych

Przełącznik sieciowy HPE Aruba 2930F (numer katalogowy: JL260A) to produkt, który idealnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach, w których istotnym aspektem jest zdalny dostęp do sieci i praca zdalna. Ogromną zaletą tego urządzenia jest zastosowanie dedykowanych programów służących do zarządzania siecią oraz zabezpieczeniami, co ułatwia eksploatację przełącznika. Produkt wyposażony jest w cztery porty Gigabit SFP i 48 gniazd Ethernet 10/100/1000 – prędkość przełączania wynosi 104 Gb/s. Urządzenie w przyszłości pozwoli na sprawne rozbudowanie rozwiązań sieciowych, kiedy okaże się to konieczne.

Marka Cisco oferuje klientom podobne do opisanego wyżej urządzenie – jest to przełącznik sieciowy Cisco Catalyst 2960X (numer katalogowy: WS-C2960X-48TS-L). Produkt posiada tyle samo portów Ethernet 10/100/1000 i Gigabit SFP co jego odpowiednik marki HPE (48). Możliwość montażu w stojaku serwerowym ułatwia eksploatację urządzenia i jego ewentualne wykorzystanie podczas modyfikacji czy rozbudowy rozwiązań sieciowych. Ten switch wyróżnia się niezawodnością oraz wysoką wydajnością. Z pewnością oba opisane w tym akapicie urządzenia znajdą zastosowanie w rozwijających się przedsiębiorstwach średniej wielkości. Możliwość bardzo szybkiego przesyłania oraz odbierania danych to zaleta, którą cechują się zarówno przełączniki HPE, jak i Cisco.

Oczywiście opisane tutaj produkty to zaledwie kilka przykładów z szerokiej oferty marek Cisco oraz HPE. Przełączników sieciowych jest bardzo wiele, a każdy z nich odpowiada na nieco inne potrzeby klientów. Możliwość porównania urządzeń oferowanych przez wiodących producentów pozwala na wybranie najodpowiedniejszego rozwiązania, które będzie przez nas z powodzeniem eksploatowane.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Państwu zapoznać się z ofertą marek HPE i Cisco i odnaleźć wśród opisanych produktów urządzenie, które spełni wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa i pozwoli na stworzenie wydajnych i niezawodnych, które będą stale rozbudowywane i ulepszane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here