Jednoosobowa działalność gospodarcza

Zakładanie firmy jest zajęciem bezspornie stresującym i wymagającym. Gdy zdecydujemy się na ten krok, musimy uzbroić się w cierpliwość oraz wiedzę.  Warto najpierw przeczytać wszelkiego rodzaju instrukcje i poradniki, ponieważ jako przedsiębiorcy przyda nam się podstawowa wiedza z zakresu prawa podatkowego, rozliczeń i księgowości. Zwróćmy się o pomoc do specjalisty. Nie kosztuje to dużo, a unikniemy niepotrzebnych błędów, stresów i kilkukrotnego poprawiania formularzy. Zyskamy za to pewność i spokój ducha.Podpowiadamy jakie są pierwsze kroki przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej.

  1. Początkowo warto zdecydować się, czy chcemy, potrzebujemy i musimy rejestrować naszą działalność. Jeśli posiadamy status osoby fizycznej, a przychody nie przekroczą w żadnym miesiącu nie przekroczą 50% płacy minimalnej. W roku 2019 kwota ta wyniesie zatem 1125 złotych. Dodatkowym warunkiem jest nieprowadzenie działalności wcześniej lub wykreślenie działalności z ewidencji przed 30 kwietnia 2017.
  2. Zakładanie firmy zaczyna się od wypełnienia wniosku CEIDG-1. Następnie należy go złożyć, za pośrednictwem listu poleconego (wymagane poświadczenie notarialne), elektronicznie na stronie e-PUAP (nie jest wymagany bezpieczny podpis kwalifikowany) lub elektronicznie z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu kwalifikowanego bądź osobiście, w urzędzie miasta lub gminy. Po rejestracji wniosku zostaną nam nadane numery NIP i REGON. Ten pierwszy będzie nam potrzebny do wszelkich działań związanych z podatkami. Drugi będzie stanowić podstawę do kontaktów z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tym momencie warto wyrobić pieczątkę firmową. Muszą się na niej znaleźć pełna nazwa firmy, adres oraz właśnie numery NIP i REGON. Będzie ona potrzebna, między innymi przy wizycie w banku.
  3. Kolejnym krokiem jest wybór formy opodatkowania. Należy zdecydować się przy wypełnianiu wniosku CEIDG-1. Osoba fizyczna ma do wyboru: podatek liniowy (opodatkowaniu podlega dochód, czyli różnica między przychodami i kosztami, ze stałym oprocentowaniem w wysokości 19%. W przypadku braku dochodów, nie uiszcza się podatku), opodatkowanie na zasadach ogólnych (działa według skali podatkowej, w tym przypadku też opodatkowany zostaje dochód, pozwala na skorzystanie z wielu ulg, ale wymaga prowadzenia ksiąg przychodu i rozchodu lub księgi rachunkowej. W przypadku dużych zarobków, opodatkowanie zostaje podwyższone do 32%). Kolejnym sposobem jest ryczałt. Obowiązuje on jednak tylko konkretne przedsiębiorstwa, które są zobligowane do prowadzenia skrupulatnej ewidencji. Ostatnią możliwością jest karta podatkowa. Tutaj podatek ustalamy osobiście z naczelnikiem urzędu skarbowego. Opcja ta jest możliwa tylko dla wąskiego grona przedsiębiorców i wymaga dodatkowych formalności.
  4. Kolejnym krokiem jest opłacenie składek ZUS, które jest konieczne. Przy rozpoczęciu działalności możemy być objęci sześciomiesięczną „ulgą na start”, czyli opcją opłacania jedynie składek zdrowotnych. Dodatkowo możemy potem przez 24 miesiące opłacać jedynie tzw. „mały ZUS” oraz być objęci składkami preferencyjnymi.
  5. Kolejnym krokiem powinno być założenie konta bankowego. Nie jest to wymagana czynność, ale dla usprawnienia działania całego systemu i lepszej kontroli nad finansami, warto je założyć.
  6. W zależności od typu działalności, jest możliwe, że będziemy potrzebowali dodatkowych licencji i koncesji. Warto zwrócić się do specjalisty po pomoc przy tym kroku.
  7. Nazwa firmy i logo to podstawa. Pamiętaj o nich, gdy będziesz zakładał firmę. Nie wybieraj ich pochopnie, ale poświęć temu czas i uwagę. Postaw na rozpoznawalność, oryginalność ale też komunikatywność. Poproś kogoś z bliskich Ci osób, aby obiektywnie oceniła Twój pomysł. Zakładanie firmy to nie tylko papierologia, ale także praca kreatywna i twórcza.

Podsumowując, jednoosobowa działalność gospodarcza jest dobrym pomysłem dla każdego ambitnego młodego przedsiębiorcy. Nie należy jednak rzucać się na głęboką wodę. Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Firmy, które pomagają w takich zakresach jak księgowość czy podatki z pewnością przedstawią odpowiednią ofertę i pomogą przy całej procedurze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here