Adwokat to osoba, która nie tylko ukończyła studia na wydziale prawa, ale również odbyła kilkuletnią aplikację pod skrzydłami doświadczonych prawników. Do jego zadań należy reprezentowanie interesów klienta przed sądem, jak również udzielanie stosownych porad z zakresu obowiązującego prawa.

Reprezentowanie na sali sądwoej

Adwokaci mogą uczestniczyć we wszystkich rodzajach spraw sądowych. Zaliczają się do nich sprawy z powództwa cywilnego, jak również sprawy karne, administracyjne, skarbowe, gospodarcze i administracyjne. Niejednokrotnie reprezentują swoich klientów także na sprawach dotyczących prawa rodzinnego.

Z usług kancelarii adwokackiej można zatem skorzystać w niemal każdej sprawie, jednak pomoc prawnika wymaga odpowiedniego nakładu finansowego. Z tego powodu wiele osób decyduje się samodzielnie bronić swoich interesów przed sądem – między innymi podczas rozwodów bez orzekania o winie. Jednak bardziej skomplikowane sprawy wymagają obecności profesjonalisty biegłego w przepisach prawa.

Obsługa prawna dla firm

Z usług kancelarii prawniczych najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Wielu z nich nawiązuje stałą, uregulowaną stosowną umową współpracę z wybranymi prawnikami. Takie rozwiązanie przynosi korzyści obu stronom. Dzięki temu adwokaci mają szansę szczegółowo zapoznać się z działalnością danej firmy, co bywa niezwykle pomocne w efektywnym reprezentowaniu jej interesów. Z kolei z punktu widzenia właścicieli firm nawiązanie stałej współpracy przynosi korzyści ekonomiczne, ponieważ zazwyczaj znacznie obniża koszty korzystania z usług prawników.

W ramach umowy adwokat czuwa nad poprawnością prawną prowadzonej działalności, udziela porad, jak również sporządza stosowne pisma, recenzuje je i opiniuje. Poza tym bierze udział w polubownym rozwiązywaniu ewentualnych sporów, a jeśli zajdzie taka konieczność – reprezentuje przedsiębiorcę w trakcie ewentualnych spraw sądowych, najczęściej dotyczących windykowania należności lub sporów pracowniczych.

Załatwianie formalności w imieniu klienta

Wsparcie adwokata jest także ogromną pomocą w należytym dopełnianiu formalności związanych rejestracją, likwidacją lub przekształceniem przedsiębiorstwa. Nieznajomość przepisów może skutkować kolosalnymi karami finansowymi, dlatego warto mieć u boku profesjonalistę, który upora się nawet z najbardziej skomplikowanymi kwestiami.

Największą zaletą podjęcia stałej współpracy z kancelarią prawną jest to, że w imieniu klienta może ona dopełniać wszelkich formalności związanych z prowadzeniem firmy. Takie rozwiązanie nie tylko usprawnia jej funkcjonowanie, ale także minimalizuje ryzyko poniesienia konsekwencji prawnych wynikających z błędów popełnionych podczas jej prowadzenia.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here