Jeżeli wybierasz się do banku, albo do doradcy finansowego, w celu zaciągnięcia informacji o kredycie, to powinieneś być przygotowany na różnego rodzaju pytania. Będą one miały mniejszy, albo większy wpływ na to, czy uzyskasz kredyt w takiej wysokości jaka Cię interesuje. Z pewnością pytania będą dotyczyły rzeczy, na które nie możesz w żaden sposób wpłynąć, np. rodzaj zatrudnienia, zarobki, albo ilość dzieci, ale są też takie, które możesz zmienić na korzyść dla siebie, jednak musisz zająć się tym z pewnym wyprzedzeniem. Aby zrobić to jeszcze przed przystąpieniem do takiej rozmowy.
Pospłacaj wszystkie zobowiązania
Jeżeli masz jakieś pootwierane kredyty, na samochód, wycieczkę czy jakiś sprzęt domowy, to staraj się go jak najszybciej spłacić. Niby to tylko kilka tysięcy, ale mogą one znacznie wpłynąć na obniżenie Twojej zdolności finansowej.
Nie dałeś rady wszystkiego spłacić? Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym, wówczas wszystkie kredyty zostaną dołączone do kredytu hipotecznego i będziesz wszystko spłacał jedną ratą. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy kredyty zaciągnięte są w różnych bankach.
Zadbaj o „odpowiednią historię” w BIK
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) posiada wszystkie wiadomości na temat pożyczek i kredytów, które kiedykolwiek wziąłeś. Zanim bank przyzna Ci kredyt hipoteczny, poprosi w BIK o przekazanie informacji o Twoich wcześniejszych zobowiązaniach. Czy je miałeś, a jeśli tak, to czy spłacałeś je terminowo i nie spóźniałeś się z wpłacaniem kolejnych rat. Jeżeli nigdy nie brałeś kredytu, ani nie kupowałeś niczego na raty, bank będzie miał problem z tym, aby ocenić, czy jesteś uczciwym klientem, który spłaci swoje zobowiązania. Jeżeli wiesz, że za kilka lat będziesz próbował zaciągnąć kredyt hipoteczny, to warto pomyśleć o kupieniu czegoś na raty i ich systematycznym spłacaniu, aby taką wiarygodną i przede wszystkim dobrą historię w BIK sobie wyrobić.
Sprawdź inny bank
Każdy bank ma swoje zasady odnośnie przyznawania kredytów, dodatkowo jeszcze nalicza różne marże i bierze pod uwagę różne czynniki dodatkowe. Dlatego jeśli nie uzyskałeś zdolności kredytowej w jednym banku, zawsze możesz ją sprawdzić w innym.
Weź kredyt z kimś innym
Nadal nie masz zdolności kredytowej? Zapytaj kogoś z rodziny, kto ma do Ciebie zaufanie, czy nie zgodzi się zaciągnąć razem z Tobą kredytu. Wówczas pod uwagę będzie brane wszystko podwójnie, jednak istnieje spora szansa, że ten kredyt zostanie Ci przyznany. Oczywiście jego spłatą, będziesz musiał się zająć sam.
Nie fałszuj dokumentów
Jeśli masz zbyt niskie zarobki, możesz chcieć je podnieść poprzez podpisanie fałszywej umowy na zlecenie. Ale wówczas łamiesz prawo, a poza tym, bank wylicza Twoją zdolność, abyś mógł bez przeszkód spłacić kredyt. Jeżeli przez oszustwo podniesiesz swoje zarobki, to może się okazać, że zabraknie Ci pieniędzy na spłacenie comiesięcznej raty.
Dobra historia kredytowa
Przede wszystkim warto najpierw patrzeć na kredyt w banku, w którym mamy konto. Oni od razu mają wszystkie informacje o nas, więc może nam tam być łatwiej uzyskać taki kredyt mieszkaniowy.