W życiu każdego człowieka, przychodzi taki moment, gdy musi udać się do banku, aby założyć konto bankowe. Zazwyczaj dzieje się tak wówczas, gdy wchodzi się w dorosłość, idzie na studia i podejmuje się pracę. Jest on niezbędny, aby można było otrzymywać stypendium, wypłatę w pracy, ale także będzie pomocny, jeśli planujesz wyjazd w ramach studenckiej wymiany. Warto się dokładnie przyjrzeć takim kontom, bo wiele banków ma w swojej ofercie specjalne rachunki, które przygotowane są specjalnie z myślą o potrzebach młodych osób. Jednak wybranie najlepszego konta dla studenta wcale nie jest takie proste. Dlatego warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić tutaj uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego?

Cena za korzystanie z karty

Młodzi ludzie często za zakupy płacą kartą. Dlatego w pierwszej kolejności, warto zobaczyć jakie opłaty za jej korzystanie są nałożone przez różne banki. Czasami jest to jedyna opłata jaką będziecie musieli ponieść. Ale czasami jest też tak, że można jej bardzo łatwo uniknąć. Wystarczy tylko, że w ciągu miesiąca zapłacisz za zakupy określoną kwotę pieniędzy, czasem to tylko 100 zł, a będziesz mógł posiadać konto, które nie będzie obciążone żadnymi opłatami.

Płatności internetowe

Warto także zwrócić uwagę na to, jakie są wartości opłat za przelewy. W niektórych bankach są one za darmo, dlatego też na takich trzeba się koncentrować, bo wówczas przelewy internetowe nie będą Cię nic kosztować.

Wypłata z bankomatów

Powinieneś też zobaczyć z bankomatów jakich banków możesz wypłacać pieniądze, bez konieczności ponoszenia za to opłaty. Jest to szczególnie istotne w mniejszych miejscowościach, gdzie wybór bankomatów nie jest aż tak duży.

Ile kosztuje prowadzenie rachunku?

Obecnie bezpłatne prowadzenie rachunku, jest już czymś normalnym. Dlatego też nie powinieneś wybierać banków, które pobierają opłaty, tylko za samo prowadzenie konta, nawet jeśli miałaby to być symboliczna złotówka. Ale musisz też zwrócić uwagę na inne rzeczy i sam brak opłat za konto nie powinien być głównym kryterium wyboru banku.

Oprocentowanie

Jeżeli chcesz, aby twoje pieniądze pracowały i się pomnażały, to koniecznie musisz założyć konto oszczędnościowe. Na zwykłych rachunkach, zwłaszcza prowadzonych bezpłatnie, oprocentowanie jest niewielkie, albo nawet nie ma go wcale, dlatego tutaj nie masz co liczyć na jakieś spore zyski. Konto oszczędnościowe możesz otworzyć przy swoim zwykłym rachunku, więc do obydwóch będziesz miał swobodny dostęp.

Ustawianie limitów

Warto wiedzieć, czy możesz sam ustalać limity, na wysokość wypłat z bankomatu i przelewów, wykonywanych w ciągu jednego dnia. Z jednej strony, jeśli będą one niskie, w razie kradzieży karty nie stracisz zbyt dużo pieniędzy. Z drugiej może się okazać, że nie będziesz mógł zapłacić za większe wydatki, jeśli będziesz pilnie potrzebować pieniędzy.

Nieograniczony dostęp

Warto poszukać banku, który oferuje nam darmowy dostęp do konta przez telefon i Internet, ale warto też zobaczyć, gdzie najbliżej nas jest oddział danego banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here