Wiele małych i średnich firm boryka się z problemami lokalowymi. Brakuje im miejsca na przechowywanie produktów sezonowych, jak również dokumentacji. Szukając optymalnych rozwiązań, decydują się na magazyny do wynajęcia. Dzięki nim łatwiej przechować towar i w odpowiednim momencie wysłać go do klienta.
Zapasy pod ręką
Nieczęsto firma, zajmująca się konkretnymi produktami, posiada magazyny do ich przechowywania w swojej siedzibie. Zwykle biuro, które jest jednocześnie siedzibą firmy, znajduje się w centrum miasta. Magazyn, z racji rozmiaru, byłby w takiej lokalizacji zbyt drogi. Produkty sezonowe, jak odzież na konkretną porę roku, meble i inne akcesoria ogrodowe, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. Muszą być chronione przed różnymi warunkami atmosferycznymi, wilgoci oraz ewentualnymi gryzoniami. Z tego powodu niezwykle przydatne są magazyny do wynajęcia. Dają dodatkową przestrzeń do czasu, aż towar będzie mógł znowu wrócić do sprzedaży. Łatwo w nich przechować nadwyżki sklepowe, jak również zapasy, które w sezonie będą trudniej dostępne u producenta.
Magazyn dla sklepów internetowych
Własny magazyn to wielkie koszty. Dlatego prawie nigdy nie decydują się na niego małe, raczkujące w biznesie podmioty. Magazyny do wynajęcia są idealną opcją również dla sklepów internetowych. Ich brak oznacza, że firma może zamówić konkretny towar dopiero wtedy, gdy ten zostanie kupiony przez klienta. Jednak w takiej sytuacji istnieje duże ryzyko, że wybrany produkt będzie niedostępny w hurtowni czy u producenta. Niektóre sklepy posiadają własne piwnice lub komórki. Jednak to nie są właściwe warunki do przechowywania większości towarów. Nieefektywność takich tradycyjnych rozwiązań sprawia, że firmy, oferujące magazyny na wynajem, mają coraz większe perspektywy rozwoju. Podmiotów, które z nich korzysta, z każdym rokiem przybywa.
Miejsce do zadań specjalnych
Magazyny do wynajęcia to tylko pozornie pomieszczenia podobne. Składuje się w nich tak wiele przedmiotów, że specjalizacja dotarła nawet do tej dziedziny. Inaczej przechowuje się żywność, w tym mrożonki, inaczej ubrania lub akcesoria do domu i ogrodu. Jeszcze inne wymagania ma branża chemiczna lub budowlana. Ich wspólnym mianownikiem jest jednak dobra lokalizacja magazynu. Klienci oraz kurierzy powinni łatwo do niego dojechać i wygodnie załadować wybrane produkty. Dobra infrastruktura i odpowiednia przepustowość gwarantują, że nawet przy wielu zamówieniach, składanych w skali dnia, można liczyć na płynny ruch w magazynie. W tym celu bardzo przydatne są specjalne rampy, przystosowane do rozładunku i załadunku wszelkiego towaru. Załadunek powinien być prosty, a jednocześnie bezpieczny dla pracowników, którzy się nim zajmą.
Wyposażenie magazynu do wynajęcia jest zwykle dostosowane do profilu działalności konkretnej firmy. Niektóre pomieszczenia wymagają chłodni, inne ogrzewania. Ważne jest również oświetlenie, główne oraz punktowe. Bywa, że na dodatkowe elementy wyposażenia należy przeznaczyć dodatkowe fundusze.