Ogrodnik terenów zielonych to zawód idealny dla osób, które uwielbiają przyrodę i są miłośnikami wielobarwnych kompozycji kwiatowych. Aby nim zostać, należy ukończyć kierunek Ogrodnik terenów zieleni i uzyskać dyplom, uprawniający do wykonywania zawodu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej profesji? Jakie są perspektywy pracy dla ogrodników i w końcu… na jakie wynagrodzenie mogą liczyć? Sprawdźcie!

Ogrodnik terenów zieleni – opis zawodu

Celem pracy ogrodnika terenów zielonych jest uprawa roślin (kwiatów, grzybów, warzyw i owoców) a także ich profesjonalna pielęgnacja. W swojej codziennej pracy, ogrodnik może zajmować się m.in.:

 • zakładaniem i pielęgnacją trawników, kwietników czy rabat;
 • przesadzaniem oraz pielęgnacją drzew i krzewów;
 • dobieraniem odpowiednich odmian roślin;
 • porządkowanie przestrzeni;
 • planowanie kompozycji ogrodowych;
 • graficznym przedstawianiem kompozycji ogrodowych;
 • pielęgnacją i konserwacją danego obszaru ziemi (np. przekopywaniem i nawożeniem gleby, sadzeniem roślin, przycinaniem żywopłotów i traw).

Co ważne, każdy ogrodnik terenów zieleni wykonuje swoje prace zawsze zgodnie z dokumentacją, wymaganiami oraz oczekiwaniami swoich klientów, poleceniami pracowników nadzoru czy przyjętymi zasadami sztuki ogrodniczej.

Jak zostać ogrodnikiem terenów zielonych?

Aby zostać ogrodnikiem, należy ukończyć szkołę policealną na kierunku Ogrodnik terenów zieleni (szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/ogrodnik-terenow-zieleni). Nauka trwa 1 rok i kończy się uzyskaniem dyplomu, potwierdzającego posiadane kwalifikacje.

W toku nauczania, kandydaci do zawodu ogrodnika terenów zielonych uczą się m.in. metod inwentaryzacji zieleni i infrastruktury, pracy z mapą zasadniczą oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, podstaw prawnych dotyczących projektowania oraz realizacji ogrodu, a także wykonywania kosztorysów.

Podczas nauki na wybranym kierunku, przyszli ogrodnicy uczestnicą m.in. w zajęciach z:

 • charakterystyki oraz uprawy roślin;
 • ekonomiki i zarządzania firmą;
 • projektowania architektonicznego;
 • podstaw psychologii, socjologii;
 • podstaw organizacji pracy;
 • rysunku odręcznego i technicznego;
 • projektowania krajobrazu;
 • technik prezentacyjnych.

Ogrodnik – miejsce i charakter pracy

Miejscem pracy ogrodnika terenów zielonych są m.in. parki, zieleńce, skwery, a także wiele innych obszarów, przeznaczonych do zagospodarowania zarówno w przestrzeni publicznej jak i prywatnej.

Ogrodnik może być zatrudniony w przedsiębiorstwach zajmujących się zakładaniem oraz pielęgnowaniem terenów zieleni, ale ma również możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie.

Podczas codziennej pracy, ogrodnik terenów zieleni użytkuje specjalistyczne maszyny oraz narzędzia ogrodnicze i z tego też względu, bardzo ważne jest umiejętne planowanie oraz organizowanie przez niego pracy w sposób zgodny z zasadami i przepisami BHP, ergonomią, a także ochroną przyrody i środowiska naturalnego.

Najczęściej praca odbywa się w systemie jedno- lub dwuzmianowym i charakteryzuje się sezonowością – zauważalnym nasileniem prac zwłaszcza w okresie wiosennym i jesiennym.

Perspektywy pracy i wynagrodzenie

Zawód ogrodnika jest aktualnie jednym z najbardziej pożądanych na rynku pracy. Wykwalifikowany ogrodnik terenów zielonych może pracować w agencjach nieruchomości, biurach projektowych czy firmach budowlanych i specjalizujących się w wykonywaniu wykończeń wnętrz. Z powodzeniem znajdzie również ciekawą i dobrze płatną pracę w prywatnych przedsiębiorstwach, firmach ogrodniczych, odpowiedzialnych za zagospodarowanie terenów zielonych, a także sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach.

Wysokość wynagrodzenia ogrodnika, zależy przede wszystkim od wielkości miasta, w którym pracuje, przy czym średnia pensja, waha się w przedziale 1500 – 3000 zł netto.

Zwykle za godzinę pracy ogrodnika, należy zapłacić około 40 zł, zaś za miesięczne utrzymanie ogrodu – około 1000 zł.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here