Korzystanie ze wsparcia prawnika w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, to w dzisiejszych czasach konieczność. Trzeba jednak podjąć decyzję czy korzystniej będzie zatrudnić prawnika na etacie, stworzyć własny dział prawny w firmie, a może zdecydować się na współpracę z firmą zewnętrzną? Obecnie możliwości jest dużo, także formę obsługi prawnej bez problemu można dopasować do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Kiedy zatrudnić prawnika na etat?

Stała obsługa prawna spółek czy innych form działalności gospodarczej będzie opłacalna, jeżeli chcemy mieć prawnika na wyłączność i potrzebujemy konsultacji prawnych codziennie. To dobre rozwiązanie w przypadku dużych, prężnie rozwijających się firm. Z drugiej strony trzeba liczyć się z większymi kosztami prowadzenia firmy, gdyż zatrudnienie takiej osoby na etacie to spore koszty.

Trzeba wziąć pod uwagę również to, że dana osoba, nawet jak ma duże doświadczenie oraz odpowiednie kompetencje nie będzie znała się na każdej dziedzinie prawa. W tym wypadku najlepiej zatrudnić zarówno prawnika, który będzie bardzo dobre orientował się w branży, w której działamy, ale również nawiązać współpracę z kancelarią zewnętrzną, która będzie dodatkowym wsparciem. Ważne są kwalifikacje i wiedza prawnika, ale liczy się także szybkość działania, w tym wypadku posiadanie stałej obsługi prawnej jest korzystniejsze.

A może kancelaria prawna?

Kancelarie oferują obsługę prawną spółek, działalności jednoosobowych, średnich, dużych przedsiębiorstw i zazwyczaj mają w zespole kilku prawników specjalizujących się w różnych dziedzinach. Dzięki temu w razie kłopotów jest większe prawdopodobieństwo, że w krótkim czasie uzyskamy fachową, skuteczną pomoc prawną.

Współpraca z kancelarią to dobra opcja dla wszystkich firm, które nie potrzebują porad prawnych podczas codziennej pracy, raczej szukają osób, które będą ich reprezentować w sporach z klientami czy kontrahentami.

Własny dział prawny

Tworzenie własnego działu prawnego ma sens wyłącznie w przypadku dużych firm, które bardzo często borykają się z różnego rodzaju problemami natury prawnej. W ten sposób można na bieżąco je rozwiązywać, aby się nie nawarstwiały.

Wybór konkretnego rozwiązania musi być podyktowany realnymi potrzebami firmy. Obsługa prawna spółek i nie tylko to usługa dosyć kosztowna, dlatego taka decyzja nie może być podejmowana zbyt pochopnie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here