Czasami jako przedsiębiorcy mamy niejasne wrażenie, że coś jest nie do końca w porządku. Oczywiście nie mamy nawet możliwości czuwania nad całą firmą, ufamy pewnym pracownikom, którym zlecamy zarządzanie tak, gdzie my już nie możemy, niemniej jednak nawet pomimo zaufania zaczynamy dostrzegać, że coś jest nie tak…

Sposób na obawy – audyt finansowy

Nasze obawy mogą dotyczyć różnych spraw. Czasami alarmują nas doniesienia pracowników, że co chwila mają trochę za niską pensję, innym razem mamy wrażenie, że przy takim nakładzie pracy, zyski firmy powinny być wyższe, a jeszcze innym razem niepokoją nas dziwne raporty rozliczeń z dotacji…

Co wówczas możemy zrobić? Czy zrezygnować z podejrzeń, ponieważ przecież ufamy pracownikom? W żadnym wypadku! Należy bowiem koniecznie przeprowadzić audyt finansowy, czyli dokładną i rzetelną kontrolę stanu finansowego i majątkowego firmy.

Audyt finansowy – podstawowe informacje

Wielu przedsiębiorców boi się jednak przeprowadzić taki audyt finansowy. Dlaczego? Przede wszystkim boimy się, że złe informacje o naszej firmie zostaną rozpowszechnione, a wszelkie nasze kłopoty wyciekną do mediów.

Otóż nic bardziej mylnego. Audyty finansowe przeprowadzane są na nasze zlecenie przez firmy zewnętrzne. Ich pracownicy i specjaliści oceniają wszelkie dokumenty obecne w naszej firmie a dotyczące finansów. Efektem zaś ich pracy jest jedynie raport oraz rekomendacje dla nas jako szefów i dla zarządu. To od nas zależy, co dalej z tym zrobimy.

Wybór rzetelnej, dokładnej i uczciwej firmy od audytów finansowych

Do kogo należą jeden z wyższych pensji w firmie? Oczywiście do głównych księgowych – w końcu to w ich rękach spoczywają bez mała losy firmy. Zauważmy, że z wyborem firmy przeprowadzającej audyt finansowy powinniśmy zrobić coś podobnego- nie oszczędzajmy tylko wybierzmy najlepszych specjalistów, jakich znajdziemy.

Jak zaś znaleźć taką firmę? Przede wszystkim poprzez Internet oraz rady znajomych. Istotne jest, aby spojrzeć na to, czy dana firma, którą chcemy wybrać, posiada jakieś rekomendacje od większych, uznanych firm. Ponadto ważne jest także, aby sprawdzić, czy audyt będzie przeprowadzany przez jedną osobę czy grupę doświadczonych specjalistów.

Na koniec trzeba jednak podkreślić pewną sprawę – nawet jeśli w wyniku audytu finansowego odkryjemy nieprzyjemną aferę, nie bójmy się zareagować odpowiednio!

Artykuł powstał we współpracy z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here