Import towarów z Chin - najważniejsze informacje

Import z Chin to temat, który interesuje wielu przedsiębiorców. Korzystne ceny zakupu sprawiają, że rynek zalewany jest produktami właśnie z tej części świata. Warto wiedzieć, że towary sprowadzane spoza Unii Europejskich muszą przejść odprawę celną. Należy również mieć świadomość, że nie wszystkie produkty mogą zostać natychmiast dopuszczone do sprzedaży na terenie Polski. Wiele zależy od ich specyfiki. Nierzadko muszą one posiadać m.in. certyfikat zgodności z przepisami UE.

Jak sprawdzić chińskiego sprzedawcę?

Oczywistym jest, że zakupu nie należy dokonywać zbyt pochopnie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić wybranego sprzedawcę. Partner biznesowy musi być osobą rzetelną i godną zaufania. Nie należy kierować się wyłącznie niską ceną. Wielu przedsiębiorców popełnia ten sam błąd – zwraca uwagę wyłącznie na koszt zakupu. Odgrywa on duże znaczenie, jednak należy pamiętać, że tamtejszy rynek rządzi się swoimi prawami. Brak doświadczenia sprawia, że łatwo można wpaść w pułapkę nieuczciwego sprzedawcy.

Istotnym jest to, aby znaleźć jak największą ilość informacji na temat danego sprzedawcy. Warto zarejestrować się na różnorodnych forach branżowych, gdzie przedsiębiorcy często wymieniają się namiarami na sprawdzonych sprzedawców z Chin. Dobra opinia nie daje stuprocentowej gwarancji, jednak może wiele powiedzieć o standardzie usług. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że transakcja przebiegnie pomyślnie.
Innym sposobem jest importowanie towarów poprzez współpracę z firmą konsultingową. Owszem jest to dodatkowy koszt, jednak dzięki temu zyskujemy poczucie bezpieczeństwa i swobody. Ponadto jest to rozwiązanie bardzo komfortowe. Doświadczony pośrednik wynegocjuje dla nas najlepsze warunki współpracy. Dodatkowym plusem jest fakt, że współpracuje on z najlepszymi sprzedawcami. Firma konsultingowa uchroni nas przed podpisaniem umowy z nieuczciwym kontrahentem.

Wielu przedsiębiorców woli jednak załatwiać formalności na własną rękę. Jest to przede wszystkim korzystne pod względem ekonomicznym. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować zdrowy rozsądek. Nawet najkorzystniejsze stawki nie powinny być czynnikiem decydującym o nawiązaniu współpracy. Chińscy sprzedawcy sztukę kuszenia zagranicznych kontrahentów mają opanowaną do perfekcji. Ponadto nie można zapominać również o tym, że kontakt może być nieco utrudniony. Wielu sprzedawców z Chiń nie posługuje się językiem obcym. Często posługują się oni translatorem, co jak wiadomo nie jest zbyt profesjonalne, a dodatkowo utrudnia skuteczną komunikację.

Jakość importowanych produktów

Jakość importowanych towarów odgrywa kluczową rolę. Należy mieć świadomość, że wielu sprzedawców manipuluje za pomocą zdjęć. Nie zawsze to, co zobaczymy w katalogu internetowym ma pokrycie w rzeczywistości. Wiele więc zależy od renomy danego sprzedawcy. Sprowadzanie produktów wątpliwej jakości nie ma większego sensu. Nie można sprzedać ich za zbyt duże pieniądze, gdyż świadomość konsumentów cały czas rośnie. W dzisiejszych czasach większość osób oczekuje minimum średniej jakości produktów. Tandetnych i nietrwałych produktów mamy w sklepach pod dostatkiem. Warto więc skorzystać z oferty sprzedawcy, który proponuje nieco wyższą jakość.
Chińskie towary to nie tylko produkty tanie i rozlatujące się w dłoniach. Wystarczy odrobina chęci, aby znaleźć takie towary, które swoją jakością nie odbiegają od tych produkowanych na rynku europejskim. Należy zaznaczyć, że cena zakupu nadal będzie bardzo korzystna, a my w ten sposób możemy zyskać o wiele więcej.

Przed złożeniem zamówienia koniecznie sprawdźmy czas jego realizacji. Najlepiej, aby dany sprzedawca wysyłał przesyłkę natychmiast. W takiej sytuacji interesujący nas towar musi znajdować się na magazynie. Unikajmy produktów, które znajdują się dopiero na etapie produkcji, gdyż czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.

Dostępne formy płatności

Dostępne formy płatności mają duże znaczenie dla kupującego. Warto sprawdzić, czy płatność musi odbywać się poprzez kartę kredytową, czy też można wykonać tradycyjny przelew. Najczęściej płatność wykonywana jest w dolarach. W przypadku częstych transakcji dobrze jest założyć konto walutowe.

Dokumenty potwierdzające zakup są niezwykle istotne dla każdego przedsiębiorcy. Należy więc dowiedzieć się, czy dany sprzedawca wystawia fakturę. Powinna ona zawierać m.in.:
– dane osobowe sprzedawcy oraz kupującego,
– numer faktury oraz datę jej wystawienia,
– datę sprzedaży,
– podstawowe informacje dotyczące towaru (m.in. rodzaj, nazwa),
– ilość sztuk zakupionego towaru,
– cenę jednostkowa towaru oraz łączną wartość zamówienia.

Faktura powinna zostać wystawiona w języku angielskim. Dzięki temu nie będzie większego problemu z tym, aby przetłumaczyć ją na język polski.

Jak rozliczyć podatek VAT?

Towar importowany z Chin przechodzi przez odprawę celną. To właśnie wtedy naliczany jest podatek VAT, a także cło. Ich wartość zależy od łącznej kwoty zakupu, a także aktualnie obowiązującej stawki. Najczęściej zapłata następuje w momencie odbioru przesyłki. Istotnym jest, aby kurier przekazał na dokument celny. Na jego podstawie można dokonać odliczenia podatku VAT (u czynnych podatników VAT).
Należy wiedzieć, że duże znaczenia ma to, w jakim kraju odbywa się odprawa celna. Największe znaczenie ma fakt, do którego kraju Unii Europejskiej towar dotrze w pierwszej kolejności. Jeśli odprawa celna nastąpi np. w Niemczech, to charakter transakcji zmieni się. Nie będzie to import, a wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Rozliczenie transakcji będzie wyglądać więc nieco inaczej, a kupujący musi dokonać rejestracji do VAT-UE.

Pomocy w powstaniu artykułu użyczyła firma Red Dragon, którą pomaga w imporcie towarów z Chin – http://www.importfromchina.pl/import_z_chin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here