Jeżeli chcesz nauczyć swoje dziecko oszczędności i rozsądnego korzystania z pieniędzy, to koniecznie powinieneś pomyśleć, o założeniu mu konta bankowego. Obecnie jest to możliwe praktycznie w każdym banku, jednak warto wiedzieć, jak dokładnie wygląda taka usługa. Co może zrobić Twoje dziecko, a co możesz zrobić Ty, aby móc kontrolować to, co dzieje się z tymi pieniędzmi. Warto też pomyśleć o tym, aby rachunek dziecka, był uruchomiony w tym samym banku, co Twój rachunek, bo wówczas będziesz miał do niego ułatwiony dostęp.

Jak kontrolować konto bankowe dziecka?

Masz stały dostęp do salda konta

Będąc opiekunem prawnym dziecka, będziesz miał nieograniczony dostęp do historii jego rachunku. Najlepiej jest, jeśli Twoje i jego konto, będzie otwarte w tym samym banku. Wówczas możesz śledzić, na co Twoje dziecko wydaje pieniądze, a jeśli będzie taka potrzeba, możesz od razu interweniować. To przede wszystkim w ten sposób możesz sprawdzić, jak dziecko wydaje pieniądze i mieć nad tym odpowiednią kontrolę.

Karta w formie przedpłaconej

Jeżeli chcesz dać dziecku możliwość samodzielnego decydowania na co wydaje pieniądze, możesz zaproponować mu kartę płatniczą w formie przedpłaconej. Będzie to polegało na tym samym, co działanie karty pre-paid w telefonie. Zasilasz kartę dziecka wybraną przez siebie kwotą, a ono może samo płacić za swoje zakupy. W ten sposób, Ty masz kontrolę nad tym, ile pieniędzy wydaje Twoje dziecko, a ono uczy się podejmowania decyzji, co warto kupić, a z czego lepiej zrezygnować.

Musisz zaakceptować dyspozycję

Jeżeli Twoje dziecko, nie ukończyło jeszcze 13 lat, nie będzie mogło samo wykonywać transakcji na koncie bankowym. Za każdym razem, kiedy zostanie przez nie wydana jakaś dyspozycja, Ty jako opiekun prawny, będziesz o tym powiadomiony. Wówczas podejmiesz decyzję, czy chcesz czy nie chcesz, akceptować takiej transakcji. Jeśli się na nią zgodzisz, będziesz musiał to zrobić za pośrednictwem swojej bankowości internetowej, co da Ci pełną kontrolę nad tym, na co Twoje dziecko chce wydawać pieniądze.

Ustaw limity

Jeżeli wiesz, że Twoje dziecko nie jest zbyt rozrzutne i raczej rozsądnie wydaje pieniądze, to możesz zrezygnować z ciągłego trzymania ręki na pulsie. Wystarczy, że ustawisz limity, określające maksymalną kwotę, jaką Twoje dziecko może zapłacić kartą lub wypłacić.

Zablokowanie dziecku dostępu do konta

Może się zdarzyć tak, że dziecko mimo licznych tłumaczeń, nie potrafi się powstrzymać od niekontrolowanego wydawania pieniędzy. Co widzi, to najchętniej by kupowało, a to może oznaczać, że co chwilę będziemy musieli dokładnie analizować informacje z banku. W takim przypadku, najlepszym sposobem na kontrolę konta bankowego, będzie zablokowanie do niego dostępu. Wówczas musisz złożyć odpowiednią dyspozycję w banku, po której Twoje dziecko nie będzie miało dostępu do własnego konta, ale Ty cały czas ten dostęp będziesz posiadał. Czasami jest to jedyny sposób, aby zmusić dziecko do zastanowienia się nad swoim zachowaniem i przemyślenia, czy jego sposób wydawania pieniędzy, faktycznie jest odpowiedni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here