Nie każdy potrafi radzić sobie z porażką, a przecież jest to coś, co może nas dość często spotykać. Kiedy takie osoby się załamują i rzucają podjętą czynność, nie prowadzi to do niczego innego, niż jeszcze większy stres i poczucie, że jest się do niczego, że niczego porządnie nie potrafi się zrobić. Dlatego warto poznać, jakie są sposoby na poradzenie sobie z porażką.

Jak sobie radzić z porażką?

Jakie będą korzyści

Najbardziej bolesną nauką jest ta, w której człowiek musi się uczyć na własnych błędach. Jednak jednocześnie jest to najbardziej skuteczna nauka, dlatego trzeba tutaj pamiętać znane powiedzenie „Co cię nie zabije to cię wzmocni”.

Jaka jest przyczyna porażki?

Przemyśl na spokojnie, co doprowadziło do tej porażki? Jakie błędy popełniłeś i co powinieneś zrobić, aby nie powtarzać ich w przyszłości? Jeśli to wszystko odkryjesz, będziesz miał realną korzyść z poniesienia porażki, bo będziesz wiedział, czego powinieneś unikać.

Nie wyolbrzymiaj sprawy

Nawet największą porażkę da się naprawić, jeśli tylko podejdziesz do tego na spokojnie. Dlatego tak ważne jest to, aby nie wyolbrzymiać tego zdarzenia, tylko po prostu zabrać się do naprawienia błędów.

Nie musisz być perfekcyjny

Dzisiaj każdy chce być perfekcjonistą. Wymagamy od siebie bardzo wiele i to na wszystkich polach naszej działalności. Jednak nic dobrego z tego nie wyjdzie. W pewnym momencie poczujemy się zmęczeni takim perfekcyjnym życiem, a nasz organizm zacznie się buntować przeciwko tak wyśrubowanemu życiu. Nie trzeba być perfekcjonistą, bo w ostatecznym rozrachunku cały czas będziemy niezadowoleni ze swoich osiągnięć.

Wybieraj priorytety

Przemyśl, które cele są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli ciągle będziesz żył na wysokim poziomie, to w końcu tego nie udźwigniesz, a co się z tym wiąże, zaczniesz odnosić porażki.

Myśl o zwycięstwach

Każdemu może się zdarzyć porażka. Nawet Tobie. W takich chwilach warto jednak myśleć o sukcesach jakie odnieśliśmy, bo wówczas łatwiej będzie nam podnieść własne poczucie wartości.

Motywacja jest ważna

Jeżeli zaliczyłeś porażkę, to możesz już nie mieć ochoty na podejmowanie dalszych działań. Dlatego znajdź w sobie motywację, tak aby pokazać innym, ale przede wszystkim sobie, że jesteś w stanie sobie poradzić z tym zadaniem.

Porozmawiaj z kimś

Jeżeli będziesz zły z powodu odniesionej porażki, to tłumienie w sobie złości nic nie da. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyś tą złość z siebie wyrzucił. Świetnie w tym celu sprawdzi się rozmowa z przyjacielem.

Zrelaksuj się

Po przeżytej porażce warto odpocząć, zrelaksować się, wybrać się na spacer z przyjaciółmi. Dzięki temu oczyścimy umysł i z większą werwą wrócimy do dalszej pracy.

Napraw to co zepsułeś

Każda porażka wiąże się z jakimiś konsekwencjami. Dlatego warto zrobić wszystko, aby naprawić jej złe skutki, bo wówczas też łatwiej będzie nam zapomnieć o tym, że takie coś w ogóle miało miejsce.

Lampka wina nie zaszkodzi

Nie ma sensu rozpamiętywanie porażki. Wyjdź z przyjaciółmi na imprezę, wypij lampkę wina i postaraj się zapomnieć o całej tej sytuacji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here