Sam kurs, podręczniki, ćwiczenia, czy czytanie książek mogą nie wystarczyć. Jak poprawić znajomość języków obcych przy codziennych czynnościach?
Piosenki w języku obcym
Przez kilka dni słuchaj jednej piosenki i staraj się wyłapać jak najwięcej słów. Może się okazać, że zapamiętasz całe kwestie, które będziesz mógł wyszukać w Internecie i sprawdzić na podstawie tekstu, czy dobrze go zrozumiałeś. Następnie należy zmienić piosenkę.
Opisz domowe przedmioty
Na domowe sprzęty naklej kartki z ich nazwami w języku obcym. Ani się obejrzysz, a wszystkie będziesz pamiętał.
Czytaj etykietki na produktach w języku obcym
Etykiety na produktach czytaj w języku obcym, a następnie sprawdzaj z polskim opisem, tak aby przekonać się, czy wszystko dobrze zrozumiałeś.
Myśl w obcym języku
Samo płynne mówienie w danym języku to nie wszystko. Staraj się także w nim myśleć, wyobrażając sobie, że z kimś rozmawiasz i opowiadasz mu o jakimś wydarzeniu.
Wynotuj na brulionie grupy wyrazów
Podziel słówka do nauki na grupy, wówczas łatwiej Ci będzie je zapamiętać i będziesz mógł wracać do tych najważniejszych.
Odwiedzaj obcojęzyczne fora internetowe
Czytaj fora internetowe w obcym języku, bo tam ludzie często posługują się skrótami. Jednak później stosuj je ostrożnie.
Nawiązuj konwersacje w języku obcym
Warto szukać osób mówiących w danym języku obcym i nawiązywać z nimi rozmowy.
Ucz się z kimś
Poszukaj kogoś, z kim będziesz mógł pisać i rozmawiać po angielsku. Jednak musi ona dobrze znać ten język.
Używaj słownika
Jeśli nie rozumiesz jakiegoś słowa, to użyj słownika.
Oglądaj filmy po angielsku z dodanymi angielskimi napisami
Oglądając filmy w języku obcym, które będą miały też napisy, będziesz od razu widział, jak się dane kwestie zapisuje, a jak się je wymawia. Czasami to dwie różne sprawy.
Graj w gry komputerowe
Grając w gry komputerowe, masz często polecenia w języku angielskim. To idealny sposób na ćwiczenie tego języka i utrwalanie go sobie.
Wyjedź za granicę
Do pracy, na naukę, na wycieczkę. Dbaj, aby jak najczęściej otaczały Cię osoby porozumiewające się głównie w danym języku obcym.
Słuchaj radia w obcym języku
Słuchaj radia z kraju, którego język obcy Cię interesuje. Wówczas będziesz mógł się osłuchać z akcentem, a taki głos z radia brzmi trochę inaczej niż taki na żywo, więc może Ci być ciężej zrozumieć, co jest wypowiadane. W dobie istnienia radia internetowego nie będziesz miał z tym najmniejszego problemu.
Fiszki.
Sposobem nauki języka obcego, z którego często korzystają maturzyści, są popularne fiszki. Nie zabierają wiele miejsca, a pomogą Ci usystematyzować wiedzę i uczyć się wszystkiego w wygodny sposób.
Nauka słówek, kolokacji i utartych zwrotów
Można pobrać darmowy program ANKI. Będziesz mógł tworzyć swoje talie słówek, albo korzystać z tych przygotowanych przez inne osoby. Dzięki takim powtórkom słówka na dłużej pozostaną w pamięci. Dzięki łatwemu dostępowi do nich, będziesz mógł je sobie powtarzać zawsze, gdy będziesz miał chwilę wolnego.