Dużo się mówi o tym, że naukę języka obcego warto zacząć jak najprędzej, bo dzieci najlepiej przyswajają sobie wiedzę. Jednak jaką metodę powinno się tutaj wybrać i ile czasu powinna zajmować taka nauka, aby nie zmęczyć dziecka, ale jednak czegoś go nauczyć? Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, twierdzi, że nauka musi być dostosowana do wieku i możliwości zrozumienia dziecka, bo wtedy daje też satysfakcję. Warto więc wybierać metody opracowane przez profesjonalistów.

Mały Poliglota - dziecko i języki obce

Kiedy zacząć

Im wcześniej zaczniemy naukę tym lepiej, jednak powinniśmy z tym poczekać do chwili, aż dziecko będzie na tyle dojrzałe, aby przebywać poza domem, w grupie rówieśników. Dzieci do 12tego roku życia najszybciej przyswajają sobie akcent, ponieważ nie mają tak jak dorośli obaw przed mówieniem w danym języku.

Jaką metodą uczyć dzieci?

Dla dzieci dobrym sposobem na naukę języka obcego będzie nauka piosenek, połączona z grami językowymi i ruchowymi. Poza językiem ćwiczą one także u dziecka refleks i pewność siebie. Najważniejsze będzie tutaj unikanie rutyny i nudy, dlatego warto wymyślać zajęcia pobudzające wyobraźnię. Trzeba też zwrócić uwagę na lektora, jakie ma podejście do dzieci, czy wspomaga się rekwizytami, np. w postaci maskotek.

W jaki sposób wybrać kurs?

Często dzieci mają już język obcy w żłobku, albo w przedszkolu, ale tam nie zawsze widać postępy dziecka, dlatego rodzice zapisują je na dodatkowe kursy. Wówczas trzeba sprawdzić, ile dzieci jest w grupie, w jakim są wieku i jaki prezentują poziom zaawansowania językowego. Trzeba także sprawdzić, jak długo trwają zajęcia na takim kursie, tak abyśmy mieli pewność, że nasze dziecko na nich wytrzyma i będzie w stanie uważnie słuchać do końca zajęć.

Jak pomagać dziecku w nauce?

Sama nauka na kursie to nie wszystko. Jeśli chcemy, żeby przyniosła ona oczekiwane efekty, to koniecznie powinniśmy dopilnować, aby odrobiło ono zadania domowe, a także w razie czego służyć i pomocą. Pilnować jednak trzeba, aby za bardzo nie wytykać błędów i nie krytykować, bo wówczas dziecko się wycofa i będzie się czuło nadmiernie kontrolowane. Do tego czytajmy dziecku bajki w języku angielskim, oglądajmy filmy w wersji oryginalnej. Będzie to dobry sposób na wzmocnienie języka, a jednocześnie też bardzo przyjemny. Można też uczyć dziecko pojedynczych słówek pasujących do sytuacji, jak np. życzenie dobrej nocy w języku angielskim.

Ocenianie postępów

Ocena postępów dziecka jest ważna dla rodziców, aby wiedzieli, co ich pociecha osiągnęła, ale także dla nauczycieli, aby ci widzieli, na ile jego wysiłki przyniosły spodziewane rezultaty, a także dla uczniów, aby widzieli oni, że ich wysiłek ma sens. Przy mniejszych dzieciach zamiast oceny liczbowej, można stosować punkty za aktywność. Warto tutaj jednak pilnować, aby taka ocena była obiektywna oraz miarodajna. Musi uwzględniać obszar, w którym dziecko potrzebuje jeszcze pomocy, ale też ten, w którym jest bardzo dobre, tak aby je zmotywować do działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here