Inwestycja w mieszkanie na wynajem to jeden z ostatnich hitów. Szacuje się, że nawet około połowa mieszkań w dużych miastach, w tym w Warszawie, kupowana jest w celach inwestycyjnych. Czy w związku z tak dużym zainteresowaniem warto jeszcze decydować się na taką lokatę kapitału?

W dobie niskich stóp procentowych lokaty bankowe mają bardzo niskie oprocentowanie. Dużo nie możemy zarobić również na funduszach inwestycyjnych, które dodatkowo związane są z ryzykiem straty. W związku z tym wielu Polaków zdecydowało się na jeszcze jeden sposób na inwestowanie – zakup nieruchomości.

W nieruchomości możemy inwestować na różne sposoby, na przykład przez zakupienie działek w przyszłościowych lokalizacjach. Dużym zainteresowaniem cieszy się jednak inwestycja w mieszkania na wynajem, przede wszystkim w dużych miastach. Po inwestycjach deweloperskich w stylu http://ronson.pl/inwestycje-warszawa/ widać to bardzo dobrze, ponieważ wiele z nich wykupowanych jest właśnie przez inwestorów.

Na wynajem krótkoterminowy i długoterminowy

Posiadanie mieszkania w doborowej lokalizacji może być bardzo dobrym sposobem na regularne, wysokie zyski. Nieruchomość możemy wtedy wynająć na dwa sposoby – krótkoterminowo, czyli turystycznie, a także długoterminowo, nawet na kilka lat. Zyski czerpane z wynajmu krótkoterminowego są znacznie wyższe – za jeden dzień możemy otrzymać nawet 150-400 złotych, ale to bardziej ryzykowna i wymagająca forma zarobków. Z kolei wynajem długoterminowy może nam dać regularne, także atrakcyjne wpływy od lokatorów.

Czy mieszkanie na wynajem się opłaca?

Zasadniczo, jesteśmy w stanie sporo zarobić, jeśli wynajmiemy mieszkanie. Jednak na rentowność takiej inwestycji wpływa szereg różnych czynników. Warto wskazać między innymi na lokalizację, przeznaczenie nieruchomości, na jej wyposażenie, a także na samych lokatorów – możemy trafić niezbyt szczęśliwie na kogoś, kto zdemoluje lokal albo nie będzie chciał płacić opłat. Warto jednak wskazać, że oprócz samych zysków czerpanych z czynszu możemy też zarobić na wzroście nieruchomości w czasie. Wobec tego inwestycja w mieszkania na wynajem nadal jest opłacalna – trudno jednak powiedzieć, czy nadal będzie taka za kilkadziesiąt lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here