Energetyka słoneczna z roku na rok cieszy się w naszym kraju wciąż rosnącym zainteresowaniem ze strony wielu potencjalnych inwestorów. Dziś solary słoneczne można spotkać na dachu wielu budynków, zarówno prywatnych jak również sektora publicznego. Jakie są najbardziej znane elektrownie słoneczne w Polsce?
Czym charakteryzuje się fotowoltaika?
Fotowoltaika to coraz bardziej popularna na całym świecie dziedzina nauki oraz techniki. Zajmuje się ona przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną, która to płynie z domowych gniazdek.
Od pewnego czasu panele słoneczne są w naszym kraju są pożądane przez szeroką rzeszę społeczeństwa. Na rozwój fotowoltaiki wpływają istotne czynniki. Stanowi ona bowiem jedną z najbardziej innowacyjnych oraz przyjaznych środowisku naturalnemu technologii. Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne odznaczają się ogromną prostotą instalacji. Poszczególne instalacje fotowoltaiczne można powszechnie wykorzystać, zarówno w warunkach przemysłowych jak i w poszczególnych gospodarstwach domowych.
W skład każdej nowoczesnej instalacji słonecznej wchodzą nie tylko panele fotowoltaiczne lecz również przetwornice oraz osprzęt potrzebny do prawidłowego do montażu. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest bardzo dobrym rozwiązaniem na wiele długich lat. Elektrownia fotowoltaiczna z https://systemy-fotowoltaika.pl/elektrownie-sloneczne/ nie wytarza bowiem jakichkolwiek odpadów oraz nie zanieczyszcza powietrza. Ponadto nie emituje ona hałasu oraz nie zużywa jakichkolwiek mediów podczas swojej pracy.
Największe elektrownie słoneczne w Polsce
Z roku na rok fotowoltaika w naszym kraju rozwija się coraz prężniej. Co prawda najogromniejsze elektrownie słoneczne budowane są przede wszystkim w gorących oraz mocno nasłonecznionych krajach, ale Polska ma w tej dziedzinie również swoje osiągnięcia. Dziś niejedna elektrownia słoneczna w Polsce powstaje dzięki korzystnym dotacjom oferowanym zarówno przez Unię Europejską jak i przez poszczególne programy rządowe.
Jedna z większych elektrowni słonecznych w Polsce jest położona w Rudzie Śląskiej. Jest ona własnością wodociągów miejskich. Elektrownia ta produkuje energię elektryczną o mocy 0, 3 MW.
Nowoczesna elektrownia słoneczna znajduje się także w Słupsku i produkuje ona rocznie około 180 kW czyli 0, 18 MW energii elektrycznej.
Do jednej ze znaczących elektrowni fotowoltaicznych w Polsce można także zaliczyć tę, która znajduje się w miejscowości Gubin. Została ona wybudowana przez poznańską spółkę – Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin (PEG). Na zrealizowanie tej inwestycji wydano aż dziesięć mln złotych. Połowę koszów pokryło Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin z własnych środków i zaczerpniętego kredytu bankowego. Z kolei druga połowa środków pochodzi ze funduszy unijnych, które to zostały pozyskane w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Znaczącą rolę na polskim rynku odgrywa także farma fotowoltaiczna znajdująca się w Wierzchosławicach. Osiąga ona moc 1 megawata. Na uwagę zasługuje także elektrownia słoneczna w Polkowicach, która to osiąga moc 100 kilowatów.
Z kolei w Łodzi mieści się elektrownia osiągająca moc 82 kilowaty. Jest ona własnością Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego. Zestawienie polskich elektrowni fotowoltaicznych kończą farmy słoneczne mieszczące się w Bydgoszczy oraz Warszawie. Pierwsza z nich osiąga moc 80, 5 a druga 54 kilowatów.
Polskie elektrownie słoneczne – istotne zalety
Porównując elektrownie znajdujące się w słonecznych krajach na poszczególnych krańcach świata, można stwierdzić, ze polskie farmy fotowoltaiczne wytwarzają dużo mniej energii. Istotny wpływ ma ta to klimat oraz występowanie umiarkowanego nasłonecznienia. Niemniej niezwykle ważny jest fakt, że mimo tego w ostatnich latach rynek fotowoltaiki w Polsce bardzo prężnie się rozwija.
W ostatnim czasie w Polsce znaczenie energii odnawialnej znacznie wzrosło. Dziś poszczególni inwestorzy mogą bowiem liczyć na wsparcie finansowe, nie tylko krajowe, lecz także europejskie.
Solary fotowoltaiczne są coraz częściej zakładane nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także poszczególnych gospodarstwach wiejskich oraz budynkach firmowych. Inwestowanie w panele fototwoltaiczne jest bardzo istotne, bowiem dzięki temu w znacznym stopniu zmniejsza się emisja do środowiska szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla. I co najważniejsze korzystanie z farmy słonecznej jest bardzo ekonomiczne a środki poniesione na budowę instalacji zwracają się po kilku latach w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.
Źródło: https://systemy-fotowoltaika.pl/