Zbliża się kolejna hossa na rynku akcji w Stanach

W ostatnich tygodniach na amerykańskiej giełdzie na indeksach poszczególnych spółek zdecydowanie królował czerwony kolor. Trudno mówić o kolejnym krachu, jak ten z marca 2020 roku, jednak korekta była wyraźna i dla niektórych niepokojąca. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych wzrostów i rekordowych wyników.

W marcu tego roku senat USA zgodził się na kolejny pakiet pomocowy dla amerykanów w wysokości 1,9 bln dolarów. Każdy obywatel otrzymał lub otrzyma 1400 dolarów w ramach Państwowej doraźnej pomocy. Co to tak naprawdę oznacza dla rynków? Nie każdy tej pomocy rzeczywiście potrzebuje, dlatego na giełdach pojawi się ogromna ilość nowej gotówki, która poskutkuje wzrostem cen akcji. Oczywiście tylko część z kwoty 1,9 bln dolarów trafi na giełdę akcji, ale w dalszym ciągu będzie to zauważalna dla indeksów ilość. Sporą część pochłoną również kryptowaluty, które obecnie budzą ogromne zainteresowanie i to nie tylko w Stanach.

Dodatkowym czynnik stymulującym wzrosty indeksów jest postępujący program sczepień w USA. 50 mln obywateli amerykańskich otrzymało już 2 dawki szczepionki na COVID-19, a to oznacza, że na horyzoncie widać już koniec pandemii i wiążących się z nią obostrzeń. W ciągu kilku miesięcy amerykańska gospodarka może zostać w pełni odblokowana i zacznie się jej proces odbudowywania, który szczególnie na początku będzie bardzo dynamiczny. Dowiedz się więcej o rynku akcji oraz o czynnik, które wpływają na wzrosty lub spadki.

Pomimo tych pozytywnych sygnałów od 16 lutego do 7 marca mieliśmy do czynienia z krótkotrwałą korektą , która w przypadku SP sięgnęła około 164 punktów indeksu. Korekta była dosyć znaczna, ale z racji pakietu pomocowego oraz szczepień giełda szybko się odbiła i dalszym ciągu pnie się w górę. Nie bez znaczenia jest również obecny miesiąc, kwiecień historycznie był bardzo często najlepszym miesiącem w roku dla wzrostów na giełdach, co dodatkowo pozytywnie nastraja inwestorów.

Wszystkie te czynniki pozwalają przypuszczać, że najbliższy czas będzie bardzo dobry dla inwestorów, dlatego odpowiedni czas na zakup akcji jest właśnie teraz. Choć z punktu widzenia ogólnie dostępnej wiedzy ekonomicznej wiele spółek amerykańskich jest przewartościowanych, to stale pojawiająca się gotówka na rynku nie zniknie z dnia na dzień. Pandemia się skończy, a kapitał na giełdzie pozostanie, dlatego dziś już raczej nikt nie przewiduje kolejnego krachu. Podsumowując – zbliża się bardzo ciekawy i dynamiczny miesiąc z punktu widzenia rynku akcji, który być może będzie obfity w atrakcyjne wzrosty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here